Nudimo vam besplatno savjetovanje, kontakirajte nas pozivom ili putem emaila.
099 206 3320 042 206 332 [email protected]Uši glave su maleni insekti, paraziti sivkasto-bijele boje, dugi od 2 do 4 mm. Žive isključivo na vlasištu, u kosi čovjeka, a van njega ne mogu preživjeti dulje od 48 sati.
Uši glave su maleni insekti, paraziti sivkasto-bijele boje, dugi od 2 do 4 mm. Žive isključivo na vlasištu, u kosi čovjeka, a van njega ne mogu preživjeti dulje od 48 sati. Ne ukopavaju se u kožu već se drže za vlasi i po njima se kreću. Žive uši se hrane krvlju sišući kožu glave domaćina nekoliko puta dnevno na kojoj onda ostaju mala ispupčenja crvenkaste boje. Prilikom hranjenja ispuštaju tekućinu kojom izazivaju intenzivnim i neugodan svbež glave te se čovjek grebe zbog čega po koži glave mogu nastati ogrebotine koje se mogu inficirati.
Uši se najčešće prenose izravnim dodirom glave o glavu. Najviše ih ima tamo gdje je kosa najgušća i gdje je najtoplije, dakle uz vrat, iza uha. Na tim mjestima nalazimo i najviše njihovih jajašca-gnjida. Uši nemaju krila i ne mogu letjeti niti skaču kako se često misli, ali se mogu prenijeti na drugu glavu. Mogu se prenijeti i preko kapa i svih pokrivala za glavu, češljeva, preko jastuka, ručnika, ovratnika na odjeći (treba odvajati odjeću na vješalicama), preko odjeće koja se navlači preko glave.
Nije moguće prenošenje putem vode u bazenu niti je moguća zaraza preko i sa kućnih ljubimaca.
Množe se preko jajašaca zvanih gnjide. Gnjide su sitna, svjetla, najčešće bijela, sjajna, duguljasta, jajašca veličine oko 1 mm čvrsto prilijepljena uz kosu.
Moguće ih je zamijeniti s peruti koja se za razliku od gnjida lako skida s kose.
Na tržištu postoje i repelent sprejevi koji štite, odnosno odbijaju uši od dolaska u kosu.Preporuča se koristiti ih prije odlaska djece u društvo druge djece ako je sezona ušljivosti.
Ako roditelji primjete uši ili gnjide, djecu ne trebaju slati u školu prije nego ih uklone na odgovarajući način. Nužno je odmah obavijestiti kolektiv, školu ili vrtić jer je uš od nekog došla, ali može i nekom drugom isto tako prijeći u kosu. Poželjno je provjeriti i sve ukućane slučaju da se uši pojave samo kod jednog. Za uklanjanje ušljivosti mogu se koristit razna sredstva i načini.
Jedan od načina je uklanjanje pomoću elekričnog češlja koji kada se njime iščešljava kosa, pomoću struje koju dijete ne osjeti, ubije uš svaki put kad na nju naiđe i pri tome se javlja prekidom zvučnog tona. Također na tržištu postoje različite vrstešampona (neki sadrže insekticide koji uništavaju uši, a također ima i šampona i sprejeva koji djeluju na uši mehanički tj.djeluju na dišni sustav uši pa se ona uguši i dehidrira).Tretman sa šampon bi trebalo ponoviti nakon 7 dana.
Gnjide je najbitnije odstraniti pomoću gustih češljeva, a pomažu i šamponi koji ne uništavaju gnjide ali omekšavaju njihovo ljepilo pa se lakše skidaju s kose.